Prostat nedir?
Prostat mesanenin hemen çıkımında bulunan ve idrarın içerisinden geçerek dışarı atıldığı bir bezdir.
Prostat kimlerde bulunur?
Prostat sadece erkeklerde bulunan bir organdır.
Prostat ne işe yarar?
Erkeğin cinsel birleşme sonrasında boşalan semen denilen sıvısının çözülmesini sağlayan bir salgısı vardır.
Prostatın hastalıkları nelerdir?
Prostatın iyi huylu büyümesi halk arasında en çok bilinen prostat hastalığıdır. Tıp dilinde bu hastalığa Benign Prostat Hipertrofisi denilir (BPH).
Prostat kanseri yaşlanan erkeklerde çok sık gözüken bir kanser türüdür.
Prostatın enfeksiyonları oldukça yaygın olup, özellikle kronik prostatit denilen türü yaşam kalitesini bozan bir seyir izler.
Prostat taşları ve kistleri çok sık görülmezler ve genellikle tedavi de gerektirmezler.
PSA testi nedir, kimlere yapılır?
PSA prostata spesfik antijen kelimelerinin başharflerinden oluşan kısaltmadır. Prostat tarafından salgılanır. Prostat kanserinin tanısı ve tedaviye verilen cevabın değerlendirilmesinde kullanılır.
PSA ‘nın normal değeri nedir?
PSA nın normal değeri her hasta için farklılık gösterir. Hastanın yaşı, prostatının büyüklüğü, PSA nın önceki ölçümlere göre gösterdiği yükselme hızı gibi birçok faktör göz önüne alınarak doktorunuz tarafından değerlendirilir.
PSA değerim yüksek çıktı, ben kanser miyim?
PSA yüksekliği prostat kanserinin taramasında, tanısında ve tedaviye verilen cevabın değerlendirilmesinde kullanılır. Ancak PSA nın her yükselmesi prostat kanseri olduğunu göstermez. Kanser olmayan bazı durumlarda da PSA yüksek olabilir. Bu değerlendirmeyi doktorunuzun yapması gerekir.
PSA değerim yüksek çıktı. Kanser olup olmadığım nasıl anlaşılacak?
Doktorunuz sizi değerlendirip PSA yükselmesine yol açabilecek diğer durumları sorgular. Prostat muayenesi yaparak bir kanser bulgusu olup olmadığını saptar. Bazı durumlarda prostat biyopsisi yapmak isteyebilir.
Prostat biyopsisi zor bir işlem midir? Yaptırmalı mıyım?
Biyopsi işlemi genellikle lokal anestezi altında uygulanır. Bazı özel durumlarda genel anestezi ile de yapılabilir. İşlemden önce antibotik ve barsak temizleyici ilaçlar kullanılır. Ultrason eşliğinde yapılan bir işlemdir. Ultrason probu hastanın makatından içeriye sokularak prostat görüntülenir. Prostata bir şablon dahilinde en az 12 adet iğne girişi ile parça alınır. İşlem sonrasında idrarda, menide kan görülebilir. Makattan kan gelebilir. Bu durum normaldir ve geçicidir.

Sağlıklı bir hayat dileğimizle